Żadne ze zdjęć zamieszczonych na tej stronie nie może być kopiowane, publikowane, reprodukowane i wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez pisemnej zgody autora.

All rights reserved, copying materials on this website without the prior consent of the owner is prohibited.

Bozkovskie Jaskinie Dolomitowe

  • Położone po czeskiej stronie Karkonoszy jaskinie dolomitowe, to niewątpliwie jedna z ciekawszych atrakcji regionu.

    BOZKOVSKIE JASKINIE DOLOMITOWE

Bozkovskie Jaskinie Dolomitowe to niewątpliwie jednej z ciekawszych atrakcji turystycznych znajdujących się tuż za granicą Polski u naszych południowych sąsiadów w Czechach. Jaskinie są idealnym miejscem na wizytę podczas deszczowych dni w Karkonoszach.

Ze względu na odległość jaką trzeba musimy pokonać by dostać się do Bozkova, wycieczka skierowana jest głównie dla osób poruszających się własnym transportem. Bozkovskie Jaskinie Dolomitowe położone są w małej miejscowości Bozkov nieopodal miasta Zelezny Brod, w odległości 40 km od Szklarskiej Poręby (34 km od Jakuszyc, 30 km od Harrachova oraz 67 km od Karpacza).

Na punkt początkowy wycieczki obrałem Szklarską Porębę, z której wyruszamy drogą krajową nr 3 w kierunku przejścia granicznego z Czechami położonego w Jakuszycach. Po przekroczeniu granicy kierujemy się w stronę miejscowości Harrachov, następnie drogą numer 10 podążamy w kierunku miejscowości Korenov/Tesarov, gdzie skręcamy w lewo w drogę numer 290 i kierujemy się na miejscowość Vysoke nad Jizerou. Tuż przed wjazdem do tej miejscowości należy skręcić w prawo i wąską krętą drogą przez miejscowości Stanovy, Jesenny zmierzamy do celu podróży, miejscowości Bozkov.

Bozkov to malownicza mała pod karkonoska miejscowość położona kilkanaście kilometrów od miasta Zelezny Brod. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z 1356 roku. Pod koniec XIV wieku miejscowość należała do rodu Waldsteinów, następnie przeszła w ręce rodu Smirickich, a od 1622 roku Bozkov należał do Albrechta z Valdstejna.

Głównym punktem Bozkova jest mały rynek, przy którym zlokalizowany jest okazały Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, zbudowany w latach 1690 -1693. Wieża kościoła jest także punktem widokowym otwartym dla ruchu turystycznego (klucze do wieży można pobrać w punkcie informacji turystycznej). Niestety, w dniu kiedy odwiedziłem Bozkov punkt informacyjny był zamknięty i nie mogłem wykonać fotografii, by pokazać Wam, jakie widoki czekają na Was z punktu widokowego.

W obrębie małego rynku można dostrzec kilka charakterystycznych budynków o tradycyjnej karkonoskiej architekturze.

Wracamy na trasę: wjeżdżając do Bozkova, tuż przed centrum miasteczka po lewej stronie znajduje się główny parking, na którym pozostawimy nasz pojazd i udamy się w kierunki jaskiń.

Koszt pozostawienia pojazdów na parkingu:

Motocykl 20 koron (około 3,5 zł)

Auto osobowe 50 koron (około 8 zł)

Camper 70 koron (około 12 zł)

Autobus 150 koron (około 25 zł)

Z parkingu udajemy się w prawo drogą główną około 200 metrów do rozwidlenia, przy którym znajduje się szlak prowadzący do Bozkovskich Jaskiń Dolomitowych.

Szlak ma długość około 500-600 metrów, biegnie w dół, w pierwszej części osiedlem mieszkalnym, następnie przez las i kończy się tuż przed wejściem do budynku głównego Bozkovskich Jaskiń. Na placu przed budynkiem znajduje się spora strefa odpoczynku oraz gastronomiczna, przy której można odpocząć oraz zakupić ciepłe i zimne posiłki i napoje.

W budynku głównym znajduje się kasa biletowa, sklep z pamiątkami, poczekalnia, toalety oraz ekspozycja stała eksponatów dotyczących jaskini oraz czeskich wypraw speleologicznych.

Godziny otwarcia uzależnione są od pory roku, dlatego zanim wybierzcie się na zwiedzanie jaskiń

najlepiej sprawdzić godziny otwarcia na oficjalnej stronie internetowej: http://www.bozkovske-jeskyne.cz/

W okresie wakacji jaskinie otwarte są w godzinach 9:00 – 17:00 od wtorku do niedzieli, w poniedziałki obiekt jest zamknięty.

Ceny biletów wstępu:

Dzieci do 6 roku życia - wstęp wolny

Dzieci do 15 roku życia - wstęp 60 koron (około 10 zł)

Emeryci 65+ oraz studenci - wstęp 80 koron (około 13 zł)

Dorośli - wstęp 100 koron (około 16 zł)

Dopłata za fotografowanie i wideofilmowanie wynosi 40 koron (około 6,5 zł)

Wstęp na teren jaskiń możliwy jest jedynie z przewodnikiem w kilkunastoosobowych grupach. Dla turystów z Polski przewodnik ma przygotowany magnetofon, z którego odtwarza w języku polskim opis poszczególnych miejsc jaskiń.

Całkowita długość Bozkovskich Jaskiń Dolomitowych to około 1000 metrów. Należą one do jednych z największych systemów w północno – wschodnich Czechach. Dla zwiedzających udostępniono około 350 metrowy odcinek podziemnych korytarzy, których przejście zajmuje około 40 minut. System jaskiń podzielony jest na dwie części: Nową i Starą Jaskinię, które połączone są 50 metrowym tunelem.

Bozkovskie Jaskinie zostały odkryte podczas wydobycia dolomitu w latach czterdziestych XX wieku, a od 1968 roku zostały udostępnione dla zwiedzających. System jaskiń tworzy labirynt podziemnych korytarzy i szczelin położonych tuż pod powierzchnią ziemi. Cechą charakterystyczną dla tego systemu jaskiń są liczne ławice kamienne, gzymsy, listwy. Możemy tu zaobserwować też spore ilości nacieków, stalaktytów. W jaskiniach znajduje się kilka małych jeziorek oraz największe podziemne jezioro w Czechach o powierzchni 320 metrów kwadratowych i głębokości 2 metrów, charakteryzujące się krystalicznie czystą zielononiebieską wodą. System Bozkowskich Jaskiń powstał na skutek powolnego procesu rozpuszczania dolomitu wapiennego z okresu paleozoiku trwającego sto tysięcy lat. Tworzenie się tych formacji krasowych było ograniczone ze względu na mały rozmiar i silę soczewki dolomitowej, która otoczona jest nieprzepuszczalnymi skałami łupkowymi i jest częścią niespójnego pasa skał wapiennych, ciągnącego się przez pogórze Karkonoszy w kierunku zachodnio – wschodnim.

Zachęcam Was do obejrzenia pełnej galerii zdjęć oraz odwiedzenia Bozkovskich Jaskiń Dolomitowych.

Komentowanie jest wyłączone.