Żadne ze zdjęć zamieszczonych na tej stronie nie może być kopiowane, publikowane, reprodukowane i wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez pisemnej zgody autora.

All rights reserved, copying materials on this website without the prior consent of the owner is prohibited.

23.04.2022 Ještěd – Liberec, Czechy

  • 23.04.2022 CZECHY

    Ještěd - Liberec

Ještěd to najbardziej charakterystyczny szczyt nad czeskim miastem Liberec, jego wysokość to 1012 m n.p.m. Jest najwyższym szczytem Grzbietu Jesztedzkiego.

Pod Ještěd funkcjonuje spory ośrodek narciarski, znajduje się tutaj skocznia narciarska, na szczycie funkcjonuje hotel, restauracja oraz nadajnik telewizyjny. Obiekty zbudowano w latach 1963-1973.

W okolice szczytu z parkingu pod skocznią możemy dostać się na trzy sposoby:

  1. Pieszo niebieskim szlakiem turystycznym ( taką drogę pokonałem z rodziną ) .

2. Koleją gondolową .

3. Autem - do ostatniego parkingu usytułowanego na rozdrożu Jestedka tuż pod samym szczytem.

Uwielbiam pokonywać szlaki i wzniesienia na własnych nogach dlatego zaparkowałem auto na dolnym parkingu tuż pod skocznią narciarską. Koszt pozostawienia auta na cały dzień to tylko 100 koron. Parking pod skocznią nie należy do bardzo dużych (oferuje  około 50 miejsc parkingowych) dlatego polecam pojawić się tutaj około 8-9 rano. Gdyby nie znaleźli Państwo miejsca na tym parkingu, można cofnąć  się na  położony 300 metrów niżej duży piętrowy parking P2. Niestety tutaj cena za pozostawienie auta na cały dzień to 200 koron, czyli około 40 zł. Dostępny jest jeszcze jeden parking położony tuż pod samym szczytem na rozdrożu szlaków zwanym Jestedka. Tutaj cena nie jest wysoka 100 koron za cały dzień. Ostatni parking to opcja dobra dla osób podróżujących z bardzo małymi dziećmi lub osobami starszymi. Z tego parkingu na szczyt do pokonania jest tylko 500 metrów asfaltową drogą.

Tak jak już wcześniej napisałem, my pokonaliśmy trasę pieszo z małą pętlą u góry wokół szczytu. Ruszyliśmy niebieskim szlakiem z okolicy naszego parkingu pod skocznią. Ten odcinek szlaku przebiega lasem pnąc się pod górę. Na rozdrożu U Virivich Kamenu obraliśmy zielony szlak ( droga asfaltowa ), który doprowadził nas do samego wierzchołka Ještěd. Powrót czerwonym do skrzyżowania szlaków o nazwie Ještěd odb. i tu odbiliśmy na szlak niebieski, którym dotarliśmy do auta.

Cały szlak nie należy do trudnych technicznie w sezonie letnim.  Zimą jak wszędzie w górach, może przysporzyć trochę problemów osobom nieprzygotowanym. Jest tutaj kilka krótkich stromszych kamienistych i wymytych przez wodę odcinków ale dla osób, które chodzą po górach nie będą one problemem.

Kilka słów o tym co czeka na Was na szczycie Ještěd :).

Mieszkam blisko i w Libercu byłem wiele razy ale  na szczycie byłem pierwszy raz  - wstyd ;).

Ze szczytu rozciągają się genialne, bardzo odległe panoramy, nie tylko na najbliższą okolicę -  Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Łużyckie, Czeski Raj  ale także na bardziej odległe rejony Czech i Niemiec. Widoki zrobiły na mnie spore wrażenie i wkrótce planuję udać się na Ještěd na bardzeiej profesjonalny plener fotograficzny  :).

Na szczycie usytułowanych jest kilka punktów widokowych, na których można odpocząć na ławeczkach i podziwiać widoki. W budynku dla wszystkich odwiedzających dostępna jest restauracja, bistro-bar, toalety, punkt informacyjny i noclegi.

Nie zapomnijcie  zrobić sobie zdjęcia z wyjątkową rzeźbą autorstwa Jaroslav Rona pod tytułem: "Dite z Marsu".

Gorąco polecam wszystkim wejście na Ještěd. Nie będziecie żałować -  oczywiście najlepiej odwiedzić to  miejsce jak będzie ładna pogoda, która zagwarantuje Wam bardzo piękne i dalekie obserwacje.

Kilka przydatnych informacji:

Oficjalna strona internetowa:

https://www.jested.cz/en

Położenie i dojazd:

Parking pod Jestedem położony jest 54 Km od Szklarskiej Poręby, 81 km z Karpacza.

Autem pokonaliśmy trasę ze Szklarskiej Poręby w około 1,15h

Parking:

Parking pod skocznią narciarską ( pierwsza fotografia w galerii ) -100 koron

Parking pod samym szczytem Jestedka - 100 koron

Bilety:

Brak, atrakcja darmowa

Długość trudność tras:

7,3 km

Poziom trudności określił bym jako łatwa

Czas przejścia:

Maksymalnie 3h

Mapa:

https://en.mapy.cz/s/deducehaka

Zostaw komentarz