Żadne ze zdjęć zamieszczonych na tej stronie nie może być kopiowane, publikowane, reprodukowane i wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez pisemnej zgody autora.

All rights reserved, copying materials on this website without the prior consent of the owner is prohibited.

Suche Skały, Czeski Raj – 23.02.2023 Czechy

  • 23.02.2023 Czechy

    Suche Skały - Czeski Raj

23 lutego 2023 wybrałem się z córką  do Czech w okolice miejscowości Mala Skala ( Czeski Raj ). Celem naszej krótkiej wycieczki było odwiedzenie bardzo ładnej i ciekawej grupy skalnej o nazwie Suche Skały. Byliśmy już kiedyś w tym miejscu, w tamtym czasie zwiedzaliśmy Besdickie Skały, które położone są na sąsiednim wzgórzu, po drugiej stronie drogi. Niestety te kilka lat temu przegonił nas deszcz i nie zdołaliśmy obejrzeć Suchych Skał. Tym razem pogoda dopisała, chociaż jest dopiero końcówka lutego, ścieżka jest już wolna od śniegu i lodu. Z darmowego parkingu ruszamy w kierunku skał, zajmuje nam to 5 minut. Po dotarciu pod skały naszym oczom ukazuje się sporej wysokości ściana skalna, najwyższe baszty skalne mają tu wysokość 60-80 metrów. Charakterystyczne dla tej  grupy skalnej są bardzo ostre i postrzępione baszty skalne widoczne nad koronami drzew, co ciekawe Czeski Raj obfituje w różne skupiska skalne, ale Suche Skały są zupełnie inne, co jest bardzo miłą informacją ;)

Wokół całej grupy skalnej nie ma oficjalnego szlaku, wokół skał prowadzi wydeptana leśna ścieżka linki do map dwóch tras znajdziecie poniżej. W tym miejscu ważna informacja, nam udało się przejść trasę wokół skał, ale niestety na mapie nie ma widocznej ścieżki z przodu skał, od strony drogi którą tu przyjechaliśmy.

W kilku miejscach na skałach widzimy zamontowane drewniane spore drabiny, jedna z nich prowadzi na przełęcz miedzy basztami i tą trasę my wybraliśmy. Tu kolejna ważna uwaga pierwsza drabina przy chacie ratowniczej  prowadzi tylko na półkę skalną, aby dostać się na przełęcz miedzy basztami należy pójść w prawo do kolejnej podwójnej drabiny. Podwójna drabina okazuje się super atrakcją, ale jeśli ktoś ma lęk wysokości to nie polecam ;)  W ten sposób dostajemy się na tył grupy skalnej. Z tyłu skały nie są już takie wysokie, wystają tu maksymalnie na 20-30 metrów, a kilka miejsc widokowych jest łatwo dostępnych. My odwiedzamy chyba 5-6 punktów, z których można podziwiać wspaniałe widoki. Punkty widokowe oferują także spore ekspozycje w kierunku przodu ściany, dlatego polecam uważać z dziećmi, można stąd spaść ze sporej wysokości.

Na koniec ważna informacja szlak nie jest tu łatwy, w zasadzie nie ma tu płaskich odcinków. Ścieżka wije się między skałami, drzewami, kamieniami i ciągle jest pochylona, wystają tu także bardzo śliskie kamienie, korzenie i mchy, łatwo o kontuzję. Drabiny drewniane, punkty widokowe to także spore ekspozycje, takie miejsca obarczone są ryzykiem upadku z dużej wysokości, po  takim upadku raczej nie ma kogo ratować. Dlatego polecam przejście wokół tych skał w odpowiednim obuwiu osobom, dla których średnio trudne i trudne szlaki nie sprawiają kłopotu. Osobom starszym, rodzicom z małymi dziećmi oraz osobom z lękiem wysokości polecam jednak obejrzenie skał tylko od frontu z dołu i nie wchodzenie na skały. Na pocieszenie napisze że na położone tuż obok  Besdickie Skały może pójść każdy, tam szlaki są dużo łatwiejsze i nie ma tak dużych ekspozycji.

Kilka podstawowych Informacji:

Dojazd ze Szklarskiej Poręby własne auto:

50 km 1h

Parkingi:

Darmowy przy drodze w lesie link do parkingu: https://pl.mapy.cz/s/jocahupahe

Trasy:

1.Okrężna wokół całej grupy skalnej

2. Trasa okrężna drewnianymi drabinami

Mapa i trudność trasy:

1.Okrężna - średnio trudna.

Link do trasy zawiera tylko mapę w jedną stronę tyłem grupy skalnej, natomiast my wróciliśmy wydeptaną ścieżką od przodu skał, nie ma tej ścieżki na mapie  https://pl.mapy.cz/s/gomodotofu

2. Okrężna / drabinami - trudna, spora ekspozycja.

Link do trasy zawiera tylko mapę w jedną stronę tyłem grupy skalnej, natomiast my wróciliśmy wydeptaną ścieżką od przodu skał, nie ma tej ścieżki na mapie   https://pl.mapy.cz/s/hohofegaru

Długość trasy:

Około 2 - 2,5 km

Przewyższenie:

100 m

Czas Przejścia trasy:

1,5h

Szlak:

Brak oficjalnych szlaków, wydeptana ścieżka leśna

Widok na zamek Vranov położony w miejscowości Mala Skala

Zostaw komentarz