Żadne ze zdjęć zamieszczonych na tej stronie nie może być kopiowane, publikowane, reprodukowane i wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez pisemnej zgody autora.

All rights reserved, copying materials on this website without the prior consent of the owner is prohibited.

Tuż przed wschodem słońca, w zimowej scenerii na Wysokim Kamieniu w Górach Izerskich

  • Góry Izerskie styczeń 2019

    Tuż przed wschodem słońca, w zimowej scenerii na Wysokim Kamieniu w Górach Izerskich

W poniższym wpisie chciałbym pokazać Wam jak wygląda okolica Wysokiego Kamienia w zimowej odsłonie.

Wysoki Kamień 1058 m n.p.m. to wyjątkowy szczyt położony nad Szklarską Porębą w Górach Izerskich. Osobiście uważam, że z tego miejsca rozciąga się najpiękniejszy widok w mojej okolicy. Z wierzchołka możemy podziwiać rozległe panoramy, głównie na Góry Izerskie, Przedgórze Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie oraz wyjątkową panoramę całych Karkonoszy z naciskiem na okolicę Szklarskiej Poręby. Ze szczytu, przy dobrej widoczności, dostrzeżemy położoną w okolicy Wrocławia górę Ślęża, Legnicę, okolicę Wałbrzycha, położony w republice czeskiej szczyt Jested oraz przygraniczne miejscowości w Niemczech.

Nikon d 750 + Nikkor 20-35 mm  f/2,8  / 2s  /  f 7,1  /  iso 250 /  24 mm /  Statyw GENESIS ABT  /  Filtr Marumi DHG SUPER CIRCULAR PL               

W tym miejscu należy się kilka słów na temat historii tego wyjątkowego szczytu.

W 1837 roku na szczycie wybudowano pierwsze schronisko turystyczne, wkrótce dobudowano także drewnianą wieże widokową. Fundatorem całej inwestycji była dobrze znana rodzina Schaffgotschów. W 1882 roku w wyniku pożaru budynek spłonął, na szczęście podjęto decyzję, by odbudować obiekt, który przez kolejnych kilkadziesiąt lat służył turystom.

Niestety, po drugiej wojnie światowej nastąpiły gorsze czasy, budynek z roku na rok ulegał zniszczeniu, przez co w 1963 roku podjęto decyzję o jego rozebraniu.

Do połowy lat 90-tych na szczycie można było zauważyć już tylko ślady dawnej budowli. Na szczęście w 1996 roku teren zakupiła rodzina Golbów ze Szklarskiej Poręby, która postanowiła w pierwszej kolejności odbudować budynek schroniska, a w drugim etapie wybudować kamienną wieże widokową, z której będzie można podziwiać wyjątkowe widoki.

Aktualnie schronisko praktycznie zostało ukończone. Niestety, nie oferuje jeszcze noclegów, ale można w nim odpocząć, wypić gorącą herbatę, kawę i posmakować wyjątkowo pysznego jabłecznika. Być może już w tym roku zostanie ukończona wieża widokowa, ale jak wynika z mojej rozmowy z właścicielami, zależne jest to głównie od warunków pogodowych.

Nikon d 750 + Nikkor 20-35 mm  f2.8  / 5s  /  f 14  /  iso 160/  20 mm /  Statyw GENESIS ABT  /  Filtr Marumi DHG SUPER CIRCULAR PL 

To tyle na temat historii tego miejsca,  wróćmy teraz do sedna mojego wpisu.  Jak już wcześniej napisałem, ze szczytu Wysokiego Kamienia rozpościerają się zapierające dech widoki, i przyznam, że długo czekałem na odpowiedni moment by uwiecznić to na fotografiach.

W tym roku zima w Karkonoszach i Górach Izerskich jest szczególnie piękna i obfita w śnieg, dzięki czemu można liczyć na niezapomniane widoki. Jednak by uzyskać ciekawe kadry fotograficzne potrzebny jest odpowiedni moment - najlepiej wybrać się tam tuż po świeżych opadach śniegu, w mroźny słoneczny poranek lub późne popołudnie.

W styczniu 2019 r. codziennie śledziłem prognozy pogody dla mojego regionu i zauważyłem, że pomiędzy pochmurnymi i obfitymi w opady śniegu dniami nastąpi jeden bardzo słoneczny i mroźny dzień, który zagwarantuje wykonanie ciekawych zdjęć.

19 stycznia wstałem dość wcześnie, spakowałem mój sprzęt fotograficzny i przemieściłem się do Szklarskiej Poręby, skąd wyruszyłem na szczyt Wysokiego Kamienia. Dla wszystkich zainteresowanych napiszę, że podejście pod tę górę nie należy do trudnych i zajmuje dla niewprawionego turysty około 45 minut, mnie zajęło 22 minuty ;). Na szlaku pojawiłem się gdy rozpoczynał się świt, temperatura wynosiła około -12°C. Już idąc pod górę wiedziałem, że to co zastanę u góry oczaruje mnie swoim zimowym pięknem. Po kilkunastu minutach dotarłem do podnóża szczytu. Przed moimi oczami ukazała się wspaniała zimowa sceneria - gruba warstwa śniegu zalegała na gruncie oraz pięknie przystroiła okoliczne świerki i drzewa liściaste. W tle ukazały się oszronione zabudowania schroniska i wieży widokowej. Tu wykonałem moje pierwsze fotografie, by uwiecznić wyjątkowość tego, co widzę.

Nikon d 750 + Nikkor 20-35 mm  f/2,8  / 25s  /  f 7,1  /  iso 250 /  24 mm /  Statyw GENESIS ABT  / 

Po kilku minutach znalazłem się na szczycie wzgórza - ostry mróz, czyste niebo i bajkowo ośnieżona okolica raziła pięknem. W oddali, za położonym w Karkonoszach Czarnym Grzbietem, zauważyłem pojawiający się Słup Słoneczny. Długo nie czekając rozstawiłem statyw i wykonałem kilkadziesiąt fotografii, dokumentując zimowe piękno mojej okolicy. 

Nikon d 750 + Nikkor 20-35 mm  f/2,8  / 3s  /  f 11  /  iso 160 /  24 mm /  Statyw GENESIS ABT  /  Filtr Marumi DHG SUPER CIRCULAR PL 

Niestety, po kilkudziesięciu minutach, jeszcze przed samym wschodem słońca musiałem udać się w drogę powrotną. Po drodze postanowiłem wykonać zdjęcia pokazujące Wam, jak może wyglądać przepiękny zimowy szlak na Wysoki Kamień.

Nikon d 750 + Nikkor 20-35 mm  f/2,8  /  1/50s   /  f 9  /  iso 40 /  20 mm /  Filtr Marumi DHG SUPER CIRCULAR PL 

Zachęcam wszystkich do obejrzenia poniższej galerii zdjęć z mojej krótkiej wycieczki i oczywiście zachęcam do odwiedzenia tego najładniej położonego punktu widokowego w okolicy Szklarskiej Poręby.

Sprzęt fotograficzny który użyłem do wykonania powyższych fotografii:

Aparat: Nikon d 750

Obiektyw: Nikon AF Nikkor 20-35mm f/2.8 D

Statyw: Genesis ABT, głowica ABH-36

Filtr polatyzacyjny: Marumi DHG SUPER CIRCULAR PL

Plecak: Genesis Denali

Zostaw komentarz