Żadne ze zdjęć zamieszczonych na tej stronie nie może być kopiowane, publikowane, reprodukowane i wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez pisemnej zgody autora.

All rights reserved, copying materials on this website without the prior consent of the owner is prohibited.

Z Jagniątkowa Koralową Ścieżką do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego

  • Położony w sercu Karkonoszy Czarny Kocioł Jagniątkowski to wyjątkowe i warte odwiedzenia miejsce.

    Z Jagniątkowa Koralową Ścieżką do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego

Karkonosze są górami, które obfitują ilością kotłów polodowcowych zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie, w ostatnim czasie opisywaliśmy Wam trasy Michałowice – Śnieżne Kotły, Szklarska Poręba - Śnieżne Kotły. W dzisiejszym opisie chciałbym zaproponować wycieczkę do kotła polodowcowego mianowicie z Jagniątkowa Koralową Ścieżką do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego. Trasa w obie strony ma długość około 9 km czas który jest nam potrzebny na jej przebycie to 2,5 h, suma przewyższeń które musimy pokonać to około 590 m. Trasę określilibym jako średnio trudną, na którą możemy zabrać nasze najmłodsze pociechy.

Początek szlaku leży na ulicy Myśliwskiej 9a przy Żywym Banku Genów Karkonoskiego Parku Narodowego w Jagniątkowie. W okolicę budynku Banku Genów dostaniemy się pieszo niebieskim szlakiem z ulicy Michałowickiej, przy której tuż powyżej krzyżówki znajduje się przystanek autobusowy oraz bezpłatny parking na którym możemy pozostawić nasze auto. Pierwszy odcinek trasy ma długość około 500 metrów przebiega przez osiedle domków jednorodzinnych i kończy się przy wejściu do lasu, przy którym zlokalizowana jest brama Karkonoskiego Parku Narodowego. Tutaj wkraczamy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, o czym informują nas umieszczone tablice. Wstęp na teren parku jest płatny (osoby mieszkające na terenie KPN-u oraz otulinie parku zwolnione są z opłat) koszt biletu to 6 złotych, dzieci obowiązuje bilet ulgowy w cenie 3 zł. Zakup biletu ułatwiają umieszczone tu od niedawna tablice, dzięki którym za pomocą smartfona możemy uiścić opłatę za wstęp.

Druga cześć szlaku przebiegać będzie odcinkiem jednego z ładniejszych karkonoskich szlaków tak zwaną Koralową Ścieżką do Rozdroża pod Śmielcem 3,5 km, następnie ścieżka podąża na wierzchowinę Karkonoszy do Czarnej Przełęczy.

Udajemy się ścieżką w kierunku lasu, początkowo niebieski szlak przebiega głównie przez bukowo - sosnowy las cały czas pnąc się lekko pod górę.

Odcinek ma długość około 2 km i kończy się na rozdrożu Wysoki Most 905 m n.p.m. przy którym zlokalizowana jest strefa odpoczynku. Tutaj niebieski szlak ( Koralowa Ścieżka ) łączy się z czarny szlakiem którym także możemy dotrzeć do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego.

My jednak w dalszą część trasy udamy się ładniejszym odcinkiem, czyli niebieskim szlakiem do Rozdroża pod Śmielcem. Odcinek ma długość 1,4 km, w pierwszej części szlak biegnie kamienną urokliwą ścieżką ostro pod górę przez las regla dolnego.

Po pokonaniu ostrego podejścia docieramy do drugiej łatwiejszej części tego odcinka w okolice grupy skalnej zwanej Paciorki. Skałki Paciorki 1040 m n.p.m. - 1079 m n.p.m. położone są na północnym zboczu Śląskiego Grzbietu pomiędzy dolinami Szklarki i Wrzosówki. Paciorki to zgrupowanie wielu granitowych skałek których wysokość dochodzi do 15 metrów, zbudowane są z granitu karkonoskiego, możemy tu zaobserwować tak zwany cios granitowy ( spękania w trzech kierunkach oraz kociołki wietrzeniowe. Niestety główna część skałek leży poza naszym szlakiem, w tym miejscu możemy podziwiać jedynie kilka form skalnym położonych tuż obok niebieskiego szlaku.

Z Paciorków udajemy w kierunku Rozdroża pod Śmielcem, szlak biegnie lekko pod górę drewnianymi kładkami poprzez las regla górnego. Wokół nas możemy podziwiać wyjątkowość karkonoskiego krajobrazu i otaczającej nas natury, w tle powoli wyłaniają się zbocza Czarnego Kotła Jagniątkowskiego.

Po pokonaniu około 700 metrów docieramy do Rozdroża pod Śmielcem położonego na wysokości 1127 m n.p.m. W tym miejscu niebieski szlak ( Koralowa Ścieżka ) łączy się z z najpiekniejszym karkonoskim szlakiem Ścieżką nad Reglami ( zielony szlak ). Z rozdroża możemy udać się na nieopodal położone wyjątkowe Śnieżne Kotły i dalej przez Śnieżne Stawki w kierunku Schroniska pod Łabskim Szczytem, niebieski szlak Koralowa Ścieżka biegnie dalej krawędzią Czarnego Kotła Jagniątkowskiego w kierunku położonej na wierzchowinie karkonoskiej Czarnej Przełęczy.

Z Czarnej Przełęczy możemy udać się szczytami w kierunku Wielkiego Szyszaka, Śnieżnych Kotłów i dalej w Kierunku Szrenicy, lub w kierunku Przełęczy Karkonoskiej i dalej przez Słonecznik aż do Śnieżki.

My jednak w tym miejscu wybieramy zielony szlak i Ścieżką nad Reglami udamy się na ostatnią część naszej trasy do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego. Aby dostać się na dno kotła musimy pokonać około 300 metrów w dół ścieżka biegnącą po zboczu kotła z naszej lewej strony ukazują się ładne widoki na część Kotliny Jeleniogórskiej oraz Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich.

Po pokonaniu tego krótkiego odcinka docieramy na dno Czarnego Kotła Jagniątkowskiego.

Przez kocioł przebiega drewniana kładka z której możemy podziwiać wyjątkowość tego miejsca, docieramy do Rozdroża pod jaworem 1098 m n.p.m. tutaj zielony szlak łączy się z czarnym szlakiem którym możemy zejść w drogę powrotną w okolicę Wysokiego Mostu o którym wcześniej wspominaliśmy, lub podążyć dalej w kierunku Przełęczy Karkonoskiej.

Czarny Kocioł Jagniątkowski jest jednym z wielu karkonoskich Kotłów polodowcowych, dno kotła położone jest na wysokości około 1030 m.n.p.m a jego górna krawędź leży na wysokości 1325 m. n.p.m. Kocioł położony jest w zachodniej części Karkonoszy na północno-wschodnim zboczu Śmielca i północno-zachodnim zboczu Czeskich Kamieni. Czarny Kocioł jest jednym ze słabiej wykształconych kotłów karkonoskich, od południa kocioł otaczają kilkudziesięciometrowe skalne ściany porośnięte ubogą niską roślinnością, na ścianach możemy dostrzec kilka charakterystycznych żlebów opadających ostro na dno polodowcowego kotła. Na dnie kotła położona jest niewielka górska łąka - Jaworowa Łaka, tutaj także ma swój początek górski potok Wrzosówka.

Na rozdrożu Jaworowa Łąka kończymy naszą wycieczkę mamy nadzieje że opis oraz zamieszczone fotografie zachęca was aby wybrać ten punkt na cel waszych wycieczek.

Zostaw komentarz